HPV Virus, Kondilomi i Vakcine - Kompletan Vodič

Dunjica Blog 2024-06-22

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice - simptomi, dijagnoza, lečenje i prevencija.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Kondilomi, papilomi, polne bradavice - sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku neprijatnost zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti da pređe u kancer.

Šta je HPV virus i kako se prenosi?

Humani papiloma virus (HPV) izaziva ovu bolest prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona - vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Virus ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi.

Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju nekoliko različitih vrsta bradavica kod ljudi: kožne, plantarne, ravne i laringealne papilome, a 30 izaziva polne kondilome. Klasifikovani su po brojevima i većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak.

HPV tipovi 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne, dok HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma koji su lako uočljivi i ne izazivaju rak. Smatra se da prelaz kondiloma u rak zahteva prisustvo drugih štetnih faktora kao što su zaraženost herpes simpleks virusom, loš imunološki status i pušenje.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave bradavica) može trajati od mesec do godinu dana. HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalnom transmisijom sa majke na dete, gde novorođenče često biva inficirano i dobija laringealne papilome (kondilomi u grlu).

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa i otvoru uretre, a kod homoseksualaca i na anusu i donjem delu rektuma. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice.

To su obično mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje, kada se oseća specifičan miris. U početku su mali, kasnije mogu narasti i biti vrlo voluminozni.

Preobražaj kondiloma u rak grlića materice najčešći je kod žena, kojima ova bolest i zadaje najviše problema zbog teške pristupačnosti bradavica za lečenje, inficiranosti kanala kroz koji prolazi beba i činjenice da, posto su kondilomi bezbolni, dugo budu neprimećeni u dubini vagine.

Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da su pogrešne dijagnoze česte - neki lekari mogu pogrešno identifikovati polipoze ili druge promene kao kondilome i obrnuto. Zbog toga je ključno tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre početka bilo kakve terapije.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno - može biti iscrpljujuće i dugotrajno (neretko uključuje hiruršku intervenciju), a može biti i kratko i bezazleno, u zavisnosti od lokacije i veličine promena.

1. Krioterapija (tečni azot)

Ako se bradavice nalaze na površini polnih organa i ako nisu veće od zrna graška, moguće ih je lečiti krioterapijom - spaljivanjem tečnim azotom. Ova metoda je bezbolna i ponavlja se na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica. Nekada je dovoljno 2-3 puta otići na terapiju i sve promene nestanu, a nekada lečenje potraje i do godinu dana.

2. Topikalne terapije

Za nešto upornije, spoljne kondilome koristi se 0,5% rastvor podofilotoxina, tečnosti koja se stavlja na bradavicu. Koriste se i rastvori trihlorsirćetne kiseline, kao i 5-fluoracil krema.

3. Lasersko lečenje

Laser je dobar metod kojim se uglavnom rešavaju unutrašnji kondilomi (vaginalni i rektalni). Sve navedene metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne bave se uzrokom - samim virusom.

4. Radio-talasna hirurgija

Efikasna metoda za uklanjanje kondiloma sa minimalnim oštećenjem okolnog tkiva.

Važno je napomenuti da tokom lečenja savetuje se apstinencija od svakog polnog kontakta, jer bilo koje trenje inficiranog mesta dovodi do rasipanja virusa.

Kondilomi tokom trudnoće

Kondilomi se često nalaze kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta i drugih okolnosti pogodnih za širenje infekcije. Lečenje mora da se sprovodi u toku celokupne trudnoće.

Tokom trudnoće moguće je raditi laserske vaporizacije kondiloma vagine i vulve, a u slučaju izraženih promena i grlića materice. Ako na grliću materice nema ozbiljnijih kondilomatoznih promena koje nemaju tendenciju brzog širenja, laserska vaporizacija grlića materice radi se 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i plod.

Vakcine protiv HPV-a

U Srbiju je pre par godina stigla vakcina protiv raka grlića materice. U većini zemalja ova vakcina je obavezna, dok kod nas još uvek nema zakona o njoj. Može se kupiti u slobodnoj prodaji, a cena je oko 150 evra po vakcini (potrebne su tri doze).

Postoje dve vakcine - Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV virusa i time blokiraju ovaj virus da dovede do pojave karcinoma.

Svakog dana jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije 1.400 novih slučajeva. Ova bolest je na drugom mestu po učestalosti uzroka smrti žena širom sveta, a Srbija je u samom vrhu po broju obolelih.

Gardasil je četvorovalentna vakcina protiv raka grlića materice koja se u maloprodaji može kupiti. Kliničke studije pokazale su da je vakcina u 100% slučajeva sprečila pojavu raka grlića među ženama koje su po prvi put bile izložene humano papiloma virusima po primanju vakcine.

Vakcina se preporučuje devojkama u dobi između 9 i 26 godina, a najveći efekat ima u slučajevima gde prethodno nije bilo nikakvih genitalnih infekcija. Daje se u tri doze - prva, zatim posle dva i šest meseci nakon prve doze.

Zaključak

HPV infekcija i kondilomi su ozbiljan zdravstveni problem koji zahteva pažnju i svest. Ključne stvari koje treba zapamtiti:

  • Uvek tražiti drugo mišljenje pre početka terapije
  • Kondilomi se mogu uspešno lečiti, ali virus ostaje u organizmu
  • Prevencija kroz vakcinaciju je najbolji način zaštite
  • Redovni ginekološki pregledi su ključni za rano otkrivanje promena
  • Lečenje tokom trudnoće je moguće i neophodno

Važno je ne paničariti ukoliko se dijagnostikuje HPV infekcija - većina tipova virusa ne dovodi do ozbiljnih posledica, a uz pravilan tretman i redovnu kontrolu, rizik od težih komplikacija se značajno smanjuje.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.